Selülit Mezoterapisi

Selülit Mezoterapisi Ankara

Mezoterapinin sıklıkla kullanıldığı selülit problemi kadınların yaklaşık %80’inde vardır. Mezoterapi uygulamasının temel prensibi bacaklardaki mikrodolaşımın düzenlenerek ödem oluşumunun önlenmesi ve yağ oluşumlarının yok edilerek yağ nodüllerinin küçülmesidir. Ayrıca bu uygulama ile hasar gören bağ dokular tekrar yapılandırılır ve selülitlerde düzelme sağlanır.

Selülit Nedir?

Selülit deri altında yer alan yağ ve bağ dokularında meydana gelen hasarlar sonucunda deri üzerinde oluşan girintili çıkıntılı görüntüye verilen isimdir. Kişiyi rahatsız edebilen bir görünüme sebebiyet veren selülitlerin çeşitli oluşum nedenleri vardır.

Selülit Neden Kadınlarda Daha Sık Görülür?

Deri altında yer alan yağ dokular deriye paralel bir konumdayken bağ dokuları dikey konumludur bu nedenle selülit kadınlarda daha sık görülür. Genetik yapı, hareketsizlik ve östrojen salınımının fazlalığı gibi faktörlere bağlı olarak bağ dokular zamanla kısalır. Bu kısalma neticesinde deri yüzeyinde çöküntüler oluşur ve yağ dokular deriye doğru kayarak çıkıntılar oluşturur. Bu nedenle deri yüzeyinde çukurlar meydana gelir.

Kadınlarda farklı derecelerde selülit oluşumu, bu faktörlerin yanında bazı farklı faktörlerin de eklenmesiyle gözlemlenir.

Kol, kalça, bacak ve karın altı selülit oluşumunun daha çok görüldüğü bölgelerdir.

Selülitin Nedeni Nedir?

Selülitin başlıca sebepleri genetik ve hormonal faktörler, yağ ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme, hareketsiz yaşam biçimi, alkol ve sigara kullanımı, yüksek topuklu ayakkabılar ve kan dolaşımını önlediği için dar elbiseler giymek olarak sıralanabilir.

Selülit kişilerde sosyal kaygı ve çekincelere neden olabileceği için tedavi edilmesi gereklidir. Uzman bir hekim tarafından selülit derecesi, yol açtığı sorunlar ve varsa diğer etkiler değerlendirilerek kişiye özel bir tedavi metodu belirlenmeli ve uygulanmalıdır.

Selülit Nasıl Tedavi Edilir?

Selülit tedavisi kapsamlı bir tedavidir ve amacı selülit oluşumunu etkileyen tüm faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Ayrıca düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığı ile sürekli egzersiz programları uygulanması selülit sorunun çözümünde yardımcıdır.

Selülit Tedavisinde Selülit Mezoterapisi Etkili midir?

Orta deri tedavisi olarak bilinen selülit mezoterapisi oldukça etkili bir yöntemdir. Sorunlu dokularda yeterli konsantrasyona ulaşılamadığında ağız veya damar yoluyla alınan ilaçlar bir takım yan etkilere sebep olabilmektedir. Selülitli bölgeye küçük iğnelerle yeterli dozda ilaç verilmesiyle uygulanan selülit mezoterapisi ise herhangi bir yan etkisi olmayan bir tedavi yöntemidir.

Selülit Mezoterapisi Ne İşe Yarar?

Hazır ilaçların yanında bazı durumlarda uzman hekim tarafından özel karışımlar da selülit mezoterapisi için hazırlanabilmektedir. Kan dolaşımını hızlandıran ve düzenleyen, yağları parçalayan ve bağ dokuları düzenleyen ilaçlar bu karışımın bileşenleridir.

Selülit Tedavisinde Selülit Mezoterapisi Nasıl Uygulanır?

Bağ dokuyu düzene sokan ve kan dolaşımını düzenleyen maddelerin bulunduğu özel karışımı uygulamaya özel enjektörler yardımıyla gerekli bölgeye enjekte ederiz.

Uygulamada kullanılacak karışım, uygulamanın yapılacağı alanın boyutuna, selülitin etkisine ve bölgesine bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Selülit Mezoterapisi Ağrılı Mıdır? Selülit Mezoterapisinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Vücuda verilen ilacın sistemik dolaşımı ve geçişi yok denecek kadar az olduğu için bu uygulamada hissedilen ağrı ve acı son derece azdır. İşlem sonrasında kısa sürede kaybolan kızarıklık ve morluklar uygulamanın yapıldığı bölgede oluşabilmektedir.

Selülit Mezoterapisi Kaç Seans Olmalıdır?

Genellikle haftada 10 seansın yeterli olduğu selülit mezoterapisi uygulamasında seans sayısı selülitin büyüklüğü, etkisi ve hastanın yapısal özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir.  Devamlılık selülit tedavisinde oldukça önemlidir. Ayrıca düzenli beslenme, egzersiz yapma ve alkol sigara gibi zararlı maddelerden uzak durulması selülit mezoterapisi tedavisi ile birleştirildiğinde kişi selülitsiz ve düzgün bir deri görünümüne kavuşabilmektedir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi