Meme Küçültme

Meme Küçültme Ankara

Göğüsler, kuşkusuz ki hem kadınlar hem de erkekler için oldukça önem arz ederler. Erkeklerde bebe büyümesi jinekomasti ile çözüme kavuşurken kadının göğüsleriyle ilgili problemler için çeşitli çözüm önerileri sunulabilmektedir. Özellikle büyük göğüsler; meme küçültme operasyonları ile küçültülebilirken, büyük ve sarkık göğüslere protezle birlikte meme küçültme ameliyatı uygulanabilir. Diledikleri göğüs formlarına meme küçültme ile ulaşan kadınlar, kendilerini daha iyi hissettiklerini dile getirirler ve özgüvenlerine yeniden kavuşurlar.

Meme Küçültme Ameliyatı

Son yıllarda gelişen teknoloji ile artık plastik cerrahi ameliyatlarında da çeşitli yöntemler denenebiliyor. Plastik cerrahi ameliyatların “izsiz” bir şekilde yapılabiliyor olması ise bunun en güzeli kanıtı. Meme küçültme gibi önemli plastik cerrahi ameliyatlarda “iz” ya hiç olmuyor yâda görünmeyecek yerlerde olduğu için önem arz etmiyor. Hem sağlık sorunu yaratan hem de estetik kaygılara neden olan büyük göğüslerden şikâyetçi kadınlar, meme küçültme ameliyatı ile kısa sürede istedikleri gibi göğüslere sahip olabiliyorlar. Ankara’da Op. Dr. Tuba Hilal Güçlü olarak tarafımdan gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatı; “iri ve sarkık göğüslerin sebep olduğu problemlerden şikâyetçi olan” tüm kadınlar için oldukça önemli bir ameliyattır. Zira; emzirme, hamilelik, yer çekimi, ilaç kullanımı, yaşlanma ve kilo alıp verme gibi çeşitli faktörler; memenin anatomik yapısını doğrudan etkilemektedir ki bu “geri dönüşümü” olmayacak bir durumdur. Bu nedenle; meme küçültme ameliyatları; son yıllarda kadınların sık yaptırdığı bir estetik ameliyat çeşididir.

Meme Küçültme Ameliyatı Neden Gerekli?

Meme küçültme ameliyatlarının kişiye ve yarattığı şikâyete göre çeşitli gereklilikleri olabilir. Ancak; genel olarak meme küçültme ameliyatından bahsetmek gerekirse;

  • Büyük göğüsler, vücutta ekstra bir basınç yaratmaktadır. Oturma ve yürüme gibi postür bozukluklarına sebep olabilen büyük göğüsler; ileri evrelerde “omurgada şekil bozukluklarını” tetikleyebilmektedir.
  • Büyük göğüsler, hareketlerde kısıtlanmaya da sebep olabilmektedir. Bundan ötürü, hareketleri kısıtlanan kişinin şişmanlaması olağanlaşır ki bu da yine meme dokusunun büyümesine sebep olur.
  • Belde ağrılar başta olmak üzere boyun, sırt gibi bölgelerde de ağrıya sebep olabilen büyük göğüsler; kol bölgesinde sinirleri de etkileyebilmektedir.
  • Kıyafet bulmak; büyük göğüslüler için ekstra zor bir durumdur. Hayatı zorlaştıran bu durum karşısında kadınlar; diledikleri kıyafetleri giyemedikleri için özgüven kaybı yaşarlar.
  • Geniş bir alanı kaplayan göğüslerde sık sık pişik şikâyetleri yaşanır. Pişik şikâyetinin devam etmesi ise mantar oluşumlarına davetiye çıkarır.
  • Estetik açıdan hoş durmayan büyük göğüslerde “sarkma” zaman içerisinde meydana gelir ki bu da kişiyi rahatsız eder.
  • Meme bezi miktarının artışına sebep olan büyük göğüsler; meme kanseri riskini de arttırmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatından önce birtakım yapılması gereken prosedürler vardır. İlk olarak hastanın muayenesi yapılır ve tıbbi öyküsü alınır. Hastanın genel sağlık durumu rutin testlerle ve muayeneler ile yapıldıktan sonra hastanın zararlı tüketim alışkanlıkları mutlaka sorgulanır. Eğer ki sigara vb. gibi zararlı tüketim alışkanlıkları söz konusu ise ameliyattan belirli bir süre öncesine kadar bu alışkanlıkların bırakılması istenir ve kontrol edilir.

Ameliyattan hemen önce ise hastanın 7 ila 8 saat boyunca gıda ve sıvı alımının durdurulması planlanır. Bunun en önemli sebebi elbette ki komplikasyon riskinin azaltılmak istenmesidir. Meme ameliyatı öncesinde aç olunmasının sebebi budur.

Ameliyat öncesinde hastanın son kontrolleri yapılır ve hasta ameliyathaneye sedye yâda tekerlekli sandalye ile götürülür. Anestezi için daha önce karar verilmiş anestezi tekniği uygulanır ve hastanın ameliyatı başlamış olur. Büyük göğüslü hastalarda sarkma yok ise göğüste küçültme işlemi yapılırken, göğüste sarkma ve deri fazlalığı var ise toparlama ve küçültme işlemi yapılır. Ancak; her meme küçültme ameliyatında yapılacak teknik farklıdır ve bu cerrahın deneyimine ve uzmanlığına bağlıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl İlerler?

Meme küçültme ameliyatından hemen sonra, anesteziden ayıldığınız ve stabil hale geldiğinizde odanıza alınırsınız. Doktor genel olarak durumunuz hakkında bilgi verir ve tekrar muayene eder. Hastanede yattığınız süre boyunca gerekli ilaçlarınız ve pansumanlarınız uzman hemşireler tarafından yapılır ve iyileştiğinizde de taburcu işlemleriniz doktor tarafından yapılır.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında itme- çekme hareketleri başta olmak üzere vücudu yorabilecek tüm hareketlerinizin sınırlandırılması gerekmektedir. Buna ek olarak; meme küçültme ameliyatı sonrasında doktorun vereceği yâda önereceği sutyeni kullanmanız son derece önemlidir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası dikişlerin alınması ise dikişin çeşidine bağlıdır. Kendinden eriyen dikişler için dikiş alımına gerek yoktur. Ancak; doktorunuz dikişleri aldırmanız gerektiğine dair bir bilgi verdi ise 12 ila 15 gün içinde dikişlerinizi aldırmak için tekrar hastaneye müracaat etmeniz gerekir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalması durumu cerrahın becerisine ve tekniğine bağlı olarak değişir. İzlerin şekli, yerleşimi zira kullanılan teknik ile doğru orantılıdır. Meme başının aşağısında ters T, L yâda I şeklinde izlerin kalması olağandır. Meme altındaki iz ise önden bakılınca zaten görünmemektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı İle İlgili Merak Edilenler

Meme küçültme ameliyatı kansere sebep olur mu?

Meme küçültme ameliyatlarının kanseri tetiklediğine dair kesin bir bulgu yoktur. Bu nedenle; meme küçültme ameliyatlarından sonra kanser olma diye bir düşünce de son derece yanlıştır. Ailesinde meme kanseri olan kişiler zira risk altındadır ve meme küçültme ameliyatı sonrası ortaya çıkan kanser olgularının ameliyat ile ilgisi bulunmamaktadır. Bunun aksine, meme küçültme ameliyatı ile meme dokusunun büyük kısmı çıkarıldığı için hastanın daha sonraki süreçlerde kanser riskinin de azaldığı yine araştırmalar tarafından kesin olmasa da ortaya konulmuştur.

Hasta, ameliyat sonrası ne kadar zamanda iyileşir?

Meme küçültme ameliyatı sonrası hastaların, hastanede 1 yâda 2 gece yatması istenir. Ameliyat noktalarındaki sıvıları uzaklaştırmak için dren kullanılsa da son yıllarda dirensiz meme küçültme ameliyatları da oldukça yaygındır. Çok büyük memelerde genel olarak kullanılan drenler; hastaneden taburcu olmadan önce pansuman eşliğinde çekilir ve hastaya sporcu sutyeni giydirilir. Hastanın duş almasına ise ameliyattan sonraki 4.günde izin verilir.

1 ila 2 hafta içerisinde hastanın kontrole gelmesi istenir ve dikişler alınır.

Ameliyattan sonra çok ağrı olur mu?

Meme küçültme ameliyatı sonrası ağrı; kişiden kişiye göre değişebilen bir durumdur. Çünkü, herkesin ağrı eşiği aynı değildir ki bu da ağrı hissiyatının farklı olmasını açıklar. Eğer ki hasta çok ağrı çektiğini söyler ise hastanedeki hemşireler; bizlerin söylediği ağrı kesicileri hemen yaparak, hastanın konforunu sağlarlar.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Meme küçültme ameliyatı fiyatları; ameliyatta kullanılacak tekniğe, cerrahın deneyimine, hastaneye, kullanılacak protez vb. gibi malzemelere göre elbette ki değişiklik gösterebilmektedir. Op. Dr. Tuba Hilal Güçlü olarak tarafımdan Ankara’da yapılan meme küçültme ameliyatı ücreti için siz de randevu alabilir ve kısa sürede muayene olarak meme küçültme ameliyatınızın planlamasını yapabilirsiniz.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi