Leke Tedavisi

Leke Tedavisi Ankara

Günlük hayatımızda cildimizi direkt olarak etkileyen pek çok faktörle karşılaşırız. Kişilerin fiziksel görünümleriyle alakalı sorunlarının başında ciltte yer alan melanin pigmentindeki artışa bağlı olarak gelişen lekeler gelmektedir. Bu lekelerin başlıca sebepleri kullanılan kozmetik ürünlerin etkileri, güneş ışınlarına uzun süreli maruz kalınması, sivilceler ve yaşlanmadır.

Bu lekelerin tedavisi tarafımızca tespit edildikten sonra çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Kozmetik ürünler, ilaç ya da kremlerin sunduğu geçici çözümlerin aksine, gelişen teknolojiyle birlikte artık leke problemine daha kalıcı çözümler sunulabilmektedir. Kusuruz bir cilde kavuşmak artık lazer, peeling, PRP ve altın iğne gibi teknikler yardımıyla artık mümkün.

Leke Oluşumuna ve Tedavi Sürecine Genel Bakış

İnsanları hem fiziksel hem de psikolojik anlamda etkileyebilen lekeler, farklı yaş grubunda ve farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Kadın olsun erkek olsun, leke sorunu tüm insanları rahatsız etmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan lekeleri gidermek için kullanılan krem ve kozmetik ürünler maalesef istenmeyen sonuçlar yaratabilmektedir. Bu nedenle leke sorununu çözebilmek için öncelikle cilt analizi ve genetik çözümleme yapılmalı ardından her cilt tipi için farklı tedavi yöntemi ve taslağı hazırlanmalıdır.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Kişilerde kendini beğenmeme, özgüven eksikliği, içe kapanıklık gibi sorunlara neden olabilen leke problemi cilde rengini veren melanin pigmentinin cilt üzerinde farklı bölgesel yoğunluklarda bulunmasına bağlı olarak gelişmektedir. Leke tedavisine lekenin kaynağı tespit edilmeden başlanması durumunda leke kalıcılığı yönünde inat ederek varlığını sürdürebilmektedir. Leke tedavisinden etkili bir sonucun elde edilebilmesi için çevresel ve genetik faktörler kontrol edilmeli ve leke oluşumunun temel nedeni bulunmalıdır.

Leke Çeşitleri Nelerdir?

 • Hamilelik Sırasında Oluşan Lekeler
 • Yaşlılık Lekeleri
 • Çiller
 • Yanık İzleri
 • Güneş Lekeleri
 • İlaç Kullanımına Bağlı Oluşan Lekeler
 • İyileşen Yara İzleri
 • Lentigo
 • Doğumsal

Leke Tedavisi Süreci

Leke tedavisinde uyguladığımız birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Hasta için uygun tedaviye kontrol ve tetkiklerinin ardından karar veririz ve karar verilen yöntemi hastaya detaylıca anlatırız. Hastanın bütün sorularına açıklık getiririz. Leke tedavisinde ana amaç lekeli bölgede bulunan melanin pigmentinin fazlalığını bölerek parçalamak ve ilerleyen adımlarda da tamamen yok etmektir.

Leke tedavisinde uygulanılmakta olan yöntemler şunlardır:

 • Lazer: Doğrudan lekeye neden olan hücreleri hedef alarak belirli dalga boyunda enerjiler gönderilmesiyle lekeli bölgenin tahrip edilmesinin amaçlandığı lazer yöntemi leke tedavisinde uygulanmakta olan en etkili yöntemlerdendir.
 • PRP: Bu yöntemde hastadan kan alırız ve bu kandan pıhtılaşma hücreleri ayrıştırarak hastaya tekrar enjekte ederiz. Bu yöntemdeki amaç lekenin tamamen ortadan kaldırılması değil ciltteki kollojen miktar ve kalitesini yükseltmektir.
 • Kimyasal Peeling: Bu yöntemde derinin üst tabakasının kimyasal maddeler yardımıyla soyulması amaçlanır ve lekelerin rengi açılır. Bu tedavinin ardından cilt daha sağlıklı ve parlak bir görünüme ulaşır. Bu uygulamanın ardından mutlaka güneş kremi kullanılması gerekmektir ve kış mevsiminde uygulanmasını tavsiye ederiz.
 • İlaç Tedavisi: Bu yöntemde kortizon, anti-oksidanlar ve vitaminler (C-E) gibi ilaçları kullanırız.

Cilt Leke Tedavisinde Riskler

 • Leke tedavisinde güneş risk artırıcı bir faktör olduğu için uygulamaların genellikle kış mevsiminde yapılmasını öneririz.
 • Tedavi sonrasında hijyene dikkat edilmemesi, cildin temiz tutulmaması ve güneş koruyucu kullanılmaması halinde tedaviden olumlu sonuç almak pek mümkün değildir.
 • Tedavide lisanslı ve doğru malzemeler kullanılmaması halinde ciltte ciddi hasarlar meydana gelebilmektedir.

Leke Tedavisi Sonrası Lekeler Tekrar Oluşur mu?

Lekeyi tamamen yok etmeyi amaçladığımız leke tedavisinde lekenin temel nedenini oluşturan faktörlerle alakalı tarafımızca verilen bilgiler dikkate alınmadığı takdirde yeniden leke oluşumu gözlenebilir. Tedavi öncesi lekenin tekrarlama ihtimalini değerlendirerek hasta ile paylaşırız. Yöntem fark etmeksizin hastanın tedavi sırasında ve sonrasında güneş koruyucu krem kullanması gerekmektedir.

Leke Tedavisi Fiyatları

Tedavi ücretleri tarafımızca seçilecek yöntem ve sürece göre farklılık göstermektedir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi