Labioplasti

Labioplasti Ankara

Genital estetiklerin içerisinde labioplasti, son zamanlarda kadınlar tarafından oldukça fazla tercih edilen bir operasyondur. Bütün kadınlar güzel olmak ve estetik bir görüntüye sahip olmak isterler. Bu doğrultuda da bazı estetik operasyona başvururlar. Kadın genital organının iç dudak kısmı normal şartlarda dışarıdan belli olmaz. Özellikle yaz aylarında mayo ve bikini ile kabarık ortaya çıkar. Bundan doğal olarak rahatsız olan tüm bayanlarda labioplasti operasyonuna başvururlar. Operasyon sonrası oldukça güzel bir estetik görünüme sahip olan bayanlar son yıllarda bu operasyonu çokça tercih etmektedir. Labioplasti olarak adlandırılan bu operasyon hakkında labioplasti nedir, labioplasti operasyonu nasıl gerçekleşir, labioplasti sonrası kanama gibi birçok soruya bu yazıda yanıt veriyorum. Op. Dr. Tuba Hilal Güçlü olarak ben Ankara’da labioplasti operasyonu alanında en başarılı doktorlardan birisi olduğuma inanıyor ve sizlerin övgülerinin karşılığını daima vermeye gayret ediyorum.

Labioplasti Nedir?

Genital bölgede yer alan iç dudakların cerrahi ile kesilmesi ve vajinal bölgenin estetik açıdan küçültülmesi veya düzeltilmesi işlemine labioplasti denir. Vajinal bölgede gerçekleşen deformelere yönelik meydana gelen sarkıklıklar, bu operasyon ile düzeltilmektedir. Genellikle estetik amacıyla yapılan labioplasti, vajina dudaklarının büyüklüğünden kaynaklanan birçok sağlık sorununa da çözüm sağlamaktadır. Evli veya bekâr, doğum yapan yâda yapmayan hatta bakire bayanlara bile bu operasyon yapılmaktadır. İlerleyen zamanlarda çocuk isteminde ve doğum açısından bir sorun teşkil etmemektedir. Bu operasyon bazı komplikasyonları beraberinde getirebileceği için operasyon öncesi tüm kadınların oldukça dikkatli ve seçici olmaları gerekir.

Labioplasti Operasyonu Nasıl Gerçekleşir?

Estetik görünümün yanı sıra sağlık içinde gerçekleştirilen bu operasyon yaklaşık olarak 30 dk. sürmektedir. Hastanın tercihine göre genel yada lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Operasyon adet döneminden sonraya planlanır. Bunun amacı hastanın operasyonun sonrasında adet olarak hijyen açısından sorun yaşamamasıdır. Labioplasti operasyonunda sarkan dudaklar (labium minus) düzeltilerek asimetrik görünüm ortadan kaldırılır. Operasyonun ardından 2 gün duş almama ve 15-20 gün cinsel ilişkiye girmeme önerilir. Operasyon sırasında atılan dikişiler herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Bu dikişler vücutta eriyebilme özelliğine sahip olması dolayısıyla operasyon bölgesinde izde bırakmaz. Operasyon sırasında komplikasyon gelişmemesine yönelik hastanede kalmak gerekmeden hasta günlük hayatına rahatlıkla devam edebilmektedir. Bakire hastaların bu operasyonu yaptırmasında hiçbir sakınca yoktur. Kızlık zarına kesinlikle zarar vermeyen labioplasti, ilerleyen zamanlarda çocuk yapmayı düşünen hastalar içinde sorun çıkarmaz ve doğumlarını etkilemez. Eriyebilen dikişler sayesinde operasyonun gerçekleştiği bölgede iz kalmasıyla cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyebilecek bir sorunda teşkil etmemektedir. Labioplasti sonrası cinsel ilişkideki haz artış gösterir.

Labioplasti Sonrası Kanama

Bu operasyon genellikle basit bir operasyon gibi gözükse de her cerrahi işlemde olduğu gibi bu işlemde de gerçekleşebilecek genel komplikasyonlar bulunur. Bunları şu şekilde sıralanır;

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Cinsel organda duyarlılık kaybı yâda azalması
 • Damarlarda kan pıhtılaşması
 • Anestezik alerjik reaksiyonlar

Bu komplikasyonlarının yanı sıra operasyon sonrasında ilk 2-3 gün hasta ağrı ve hassasiyet hissedebilir. Dış dudaklarda kısa süreli şişme ve ödem de meydana gelebilir. Fakat bu şişme ve ödemler 8-10 gün içerisinde kendiliğinden geçerler. Kendiliğinden eriyen dikişlerin erimelerini tamamlaması 1 hafta kadar sürerken, 1. Ayın sonunda hasta tamamen iyileşmiş olur.

Labioplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Özellikle vajinan bölgesinin hijyeni oldukça önemlidir. Bu bölgenin her zaman kuru tutulması gerekmektedir. Diğer dikkat edilmesi gereken hususlar ise;

 • Yaklaşık olarak 4 hafta boyunca deniz, küvet ve havuz gibi su ile fazla temas gerektiren alanlardan kaçınılmalıdır.
 • Aynı zamanda motor, bisiklet ve at binme gibi eylemlerden de 4 hafta uzak durulmalıdır.
 • Jimnastik, yoga ve pilates gibi egzersiz gerektiren ve kaslarını zorlayan sporlardan 4 hafta süre ile kaçınılmalıdır.
 • Ağda ve lazer gibi epilasyon işlemleri 1 ay süre ile vajina bölgesine uygulanmamalıdır.
 • Labioplasti sonrası vajina bölgesinin rahatlığı için gevşek ve rahat iç çamaşırları giyilmelidir. Dar ve sıkı kıyafetler sürtünmeyi arttıracağı için operasyon bölgesinin iyileşmesinin uzamasına neden olabilir.
 • Tampon kullanımından kaçılmalı ve doktorun önerdiği pet ve astarları kullanmaya özen gösterilmelidir.
 • Operasyon sonrası 24 saat duş almaktan kaçınılmalıdır.

Dikkat edildiği ve özen gösterildiği takdirde oldukça basit bir cerrahi işlem olan Labioplasti, hem cinsel hayatınızda kendinizi kötü hissetmeden devam edebilme açısından hem de mayo veya bikini giyince kendinizi rahat hissetmeniz açısından oldukça basit bir operasyondur. Siz de Ankara’da labioplasti ameliyatı yapan bir doktor arıyorsanız Op. Dr. Tuba Hilal Güçlü ‘ ye yani bana ulaşın ve kısa sürede ön muayenenizin ardından labioplasti operasyonunuzu olun, kendinize daha çok güvenin!

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi