Kulak Estetiği

Kulak Estetiği Ankara

Kulak estetiği; kulakta meydana gelen anomaliler, travmatik yaralanmalar, kepçe kulak gibi kulak şekil bozuklukları gibi çeşitli problemlerin çözüme kavuşturulması için yapılan ameliyatları içermektedir. Ankara’da kulak estetiği ameliyatlarını yapan bir doktor olarak ben Op. Dr. Tuba Hilal Güçlü, başta kepçe kulak ameliyatı olmak üzere diğer kulak estetiği ameliyatları ile ilgili geniş bilgileri bu makalede sizlerle paylaşmaktayım.

Kulak Estetiğini Gerektiren Durumlar

Kepçe Kulak Ameliyatı

Doğumsal kulak deformitesi olup kalıtımsal faktör açısından değerlendirilen kepçe kulak sorunu, 7’den 70’ her cinsiyetteki kişileri rahatsız etmektedir. Kulak yüksekliği ve genişliği normalin üzerinde olan kişiler, kulaklarını daima saklama eğilimi gösterirler ki bu ileri vakalarda psikolojik problemleri de tetikleyebilmektedir.

Norml bir kulağın ortalama yüksekliği 60 ila 65 milimetre olarak değişirken genişliği ise 25 ila 35 milimetre olarak kabul edilebilmektedir. Kulağın kafa ile yaptığı açıya sefalo- auriküler açı denir ki bu açı normal kulak yapılarında 20 ila 30 derece arasında olur. Kulağın kıvrımı olan antiheliks, konka yani kulak çukuruna yaptığı açı artarsa yada kulak kıvrımının düzleşmesi meydana gelirse kepçe kulak vakasından söz etmek mümkün olacaktır.

Kulakları başa daha yakınlaştırmak, eksik kıvrımları şekillendirmek yada büyük kulakları küçültmek amacıyla yapılması planlanan kulak estetiğinde kepçe kulak ameliyatı, oldukça önemli bir yer tutar. Kulaktaki asıl problemin kaynağı belirlendikten sonra kepçe kulak ameliyatı için gerekli hazırlıklar yapılır ve ameliyat gerçekleştirilir.

Diğer Kulak Şekil Bozuklukları:

Kepçe kulak olgusu dışında kulakta başka şekil bozuklukları da yine cerrahi tekniklerle düzeltilebilmektedir.

  • Kulağın üst kesimi aşağıda ve öne kıvrımlı ise lop ear
  • Çok küçük kulak cup ear
  • Kurvatur ve doğal kıvrım çizgilerinin kaybolduğu kulak Shell ear gibi vakalarda da yine ameliyat, kesin çözümdür.

Kulak Memesi Estetiği

Kulak memesi de kepçe kulak gibi kafa bölgesinden ayrık durmakta ve dolayısı ise estetik görünüm açısından problem teşkil etmektedir. Cerrahi teknikler ile kısa sürede çözümlenebilen kulak memesi şikayetleri, genel olarak kulak arkasından yapılan kesi yada dikiş ile ortadan kaldırılmaktadır. Ayrıca, kulak memesinin gerektiğinden daha büyük olması da problem yaratmaktadır. Bu problemde kulak memeleri uygun ölçüde küçültülerek çözüme kavuşturulur.

Kulak memesi estetiğini gerektiren bir diğer durumda küpe yırtıklarıdır. Küpe kullanımına bağlı olarak kulak memesine müdahale etmek gerekebilir.

Kulak Anomalisi

Annenin hamileliği sırasında dikkat etmesi gerekenler konulara özen göstermemesi yada genetik faktörler sebebiyle kulak anomalisi, günümüzde sık görülen bir durumdur. Yoğun radyasyon, alkol, sigara gibi çeşitli faktörlerin etkin olduğu kulak anomalileri; herkeste farklı derecelerde ve şekillerde görülebilmektedir.

  • Kulak kepçesinin hiç olmaması durumu kulak anomalisine en güzel örnektir. Anatio olarak adlandırılan bu durumda kulak estetiği esnasında kulak rekonstrüksiyonu yapılarak çözüm elde edilir.
  • Büyük kulak kepçesi macrotia olarak adlandırılır ve çözümğ ise kulak kepçesi küçültme ameliyatıdır.
  • Küçük kulak anlamına gelen mikrotia, kulak kepçesinin gelişmemesi sonucunda oluşur. Durumun ciddiyetine göre kulak, rekonstrüksiyon cerrahisi ile estetik bir görünüme kavuşturulabilir.
  • Anormal küçüklükteki kulakta aynı zamanda çıkıntı söz konusu ise constricted ear olgusundan bahsetmek mümkündür. Büzülmüş kulak olarak da adlandırılan bu olguda heliks denilen kulağın dış kıvrımının uzunluğu yetersizdir. Bu sebepten ötürü kulak ileriye uzanan bir fincanı andırabilir. Tedavisi ise heliks denilen kulak kıvrımının uzatılmasına yönelik olarak planlanır.
  • Kulağın üst kısmındaki olukta 3.bir çıkıntının olması durumuna stahl kulağı denir. Kulak kepçesine sivri görünüm veren bu çıkıntı, kulak anomalisi ameliyatları ile çözüme kavuşturulur.
  • Kulağın hemen üstünde yer alan temporal bölgede içe gömülü olan kulağın dış kıvrımı yani heliksi anlatmak için kullanılan terim kriptotiadır. Kulağın dışa doğru çekilmesi ise gömülü olan kısım dışarı çıkabilmektedir. Kriptotia’nın tedavisi ise kulağın bu alana gömülmesini engellemek üzerine planlanarak yapılır.
  • Kulağın soru işareti şeklinde görünümüne Question Mark Ears denir ve bu olguda kulak estetiğini gerektirir. Kulak şekil bozukluğu ameliyatı esnasında kulağın olmayan kısmı, yeniden tasarlanır ve problem çözüme kavuşturulur.

Kulak Kopması

Çeşitli sebepler ışığında kulak kopması vakaları yadsınamayacak kadar çok fazla meydana gelmektedir. Travma sonrası kopan kulak vakaları acil müdahaleyi gerektirmektedir. Kopan parçanın ve hastanın genel durumu mikrocerrahi teknikleriyle yerine dikilebilmektedir. Ancak; her zaman bu kadar şanslı olunmayabiliyor. Kulak kullanılmayacak durumda ise cerrah, kopan parçanın içindeki kıkırdağı alarak kulağın arkasında postauriküler bölgeye gömer yada kulağın üst kısmında temporal bölgedeki zar, damarıyla birlikte buraya dikilerek kıkırdağın yaşaması hedeflenir. Zarın üzerine ise bacaktan greft alınır ve kulak görünümü elde edilebilir.  Eğer ki kulağın kopan kısmı bulunamaz ise kulak rekonstrüksiyonu gerekir ki bu ameliyatta 1 ila 3 seans arasında gerçekleştirilir. Tek seansta yapılacak kulak rekonstrüksiyonu için 12. Kaburgadan alınan kıkırdak şekillendirilir ve kıkırdağın yaşaması için temporal bölgedeki damarlı zar üzerine deri yaması uygulanır. Ancak; çoklu seans mümkün ise kaburgadan alınan kıkırdak, kulağın arkasında yer alan cilt altına gömülür ve yaşaması sağlanır. 1-2 ay sonra ise kıkırdak, ciltle birlikte kaldırılır ve zar getirilip yine deri yaması tekniği kullanılır.

Ankara Kulak Estetiği  | Kulak Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

Kulak estetiği ücretleri; diğer estetik ameliyatlarının ücretlerine nazaran daha farklı hesaplamalara tabidir. Çünkü; kişinin sosyal güvencesi, hastane şartları, doktorun uzmanlığı gibi çeşitli faktörler kulak estetiği ücretlerinde değişikliğe sebep olabilir. Ankara kulak estetiği cerrahı Op. Dr. Tuba Hilal Güçlü olarak ben, kulak estetiği ücretleri konusunda hastalarımı muayene esnasında bilgilendirmeyi tercih ediyorum. Bunun sebebi ise yapılacak ameliyatın sayısı, tekniği ve hastane seçimidir. Siz de kulak estetiği için güvenilir bir cerrah arıyorsanız sitemdeki numarayı arayarak randevu alabilir ve kısa sürede kulak estetiğinizi yaptırabilirsiniz.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi