Deri Kanserleri

Deri Kanseri Tedavisi Ankara

Deride yer alan hücrelerde DNA hasarı söz konusu olduğunda ve bu hasar tamir edilemediğinde hasarlı hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile karşılaşılabilir ki bu da deri kanserleri olgusunu tetikler. Köken aldıkları hücrelere göre 3 tip kanser çeşidini oluşturan deri kanserleri; melanom, non melanom olmak üzere de ikiye ayrılır. Bazal hücreli karsinomlar, non melanom kanserlerden en sık görülenidir ve deri kanserlerinin genel olarak %80’inden sorumludur. Non melanom deri kanserlerinin bir diğeri ise skuamöz hücreli karsinomdur ki buda %16’lık bir sorumluluk payı demektir. Melanom ise tüm deri kanserlerinin %4’lük bir kısmından sorumlu olarak atfedilir.

Kuamöz Hücreli Karsinom

Melanom ve melanom dışı deri kanserleri olmak üzere ikiye ayrılan deri kanserleri, çeşitli belirtiler vererek ortaya çıkabilir. Non- melanom deri kanseri türü olan skuamöz hücreli karsinom; deride kırmızı zeminli, kabuklanan bir alan şeklinde belirti verir. Herhangi bir bölgede ortaya çıkabilen kuamöz hücreli karsinom, sıklıkla baş, boyun ve el sırtı gibi alanlarda görülür.

Solaryum ve güneşe maruz kalmak ise bu kanserin en yaygın tetikleyicisidir ki fazla miktarda ultraviyole ışınlarına maruz kalmak derinin epidermis tabakasındaki keratinositlerin kontrolsüz olarak çoğalmasını tetikler. Yaşlılarda daha sık görülen kuamöz hücreli karsinom; çiftçiler, inşaat işçileri başta olmak üzere golf, yelken gibi açık hava sporlarıyla ilgilenen kişilerde sık görülür. Yoğun çilli ve güneş sonrası bronzlaşmayan ancak kızaran kişilerde daha sık görülen bu kanser türü, organ nakli sebebiyle bağışık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan kişilerde de risk yaratmaktadır.

Büyüyen, kanayan, ve tam iyileşmeyen yaralar şeklinde belirti gösteren bu kanser türünde; yüz ve dudak tutulumu fazladır. Ten renkli bir kabarıklıkla başlayan kuamöz hücreli karsinomlar, sert ve siğil görünümünde olabilmektedir. Burun, dudak ve kulak gibi kanlanma alanlarında sık görülen bu kanser türü, lenf düğümlerine de sıçrayabiliyor. Erken tanı ile tedavisi mümkün olan bu tür kanser genel olarak biyopsi alımı ile tespit edilebilmektedir. Cerrahi olarak tedavisi yapılan bu kanser türünde lezyonun hepsi çıkarılır. Elektrokoterizasyon, kriyoterapi, Moh’s cerrahisi ve lenf nodlarının çıkarılması da yine diğer tedavi seçenekleridir.

Bazal Hücreli Karsinom

En sık rastlanılan deri tümörü, bazal hücreli karsinomdur. Açık tenlilerde daha yaygın olan bazal hücreli karsinom, yaş ilerledikçe ortaya çıkma eğilimi gösterir. 60 ila 80 yaşları arasında sık rastlanılan bu tümör, gençlerde nadiren bazı sendromların unsuru olarak da gözlemlenebilir. Bağışıklık sisteminin baskılanması, karsinojenlere uzun süreli maruz kalma, iyonizan radyasyon alma, UVB demeti ve deri hastalıkları, uzun süreli deri hasarlarına yol açar ve bu da bazal hücreli karsinom riskini arttırır. Kulak altında ve üst dudakta sık görülen bazal hücreli karsinom, çoğunlukla ten rengi ve incimsi bir görünümdedir. Zaman içinde morumsu bir renk alır ki büyüme evresi çok uzundur. Biyopsi alarak tanısı konulan bu kanser türü ilaç tedavileri ve cerrahi yöntemler ile sağlanmaktadır.

Melanom

Derinin üst ve alt tabakalarında bulunan melanosit veya nevüs hücrelerinden kaynaklı olan melanom, en kötü huylu deri tümörü olarak nitelendirilir. Kadınlarda alt bacağı erkeklerde ise sırtı tutan melanom, dermoskopi ile rahatlıkla tanınabilmektedir. Mavi* gri renk alacası ve şekil asimetrisi melanositik nevüsleri tanımlar ki bu yüzeye yayılan melanomdur. Nodüler melanom ise baş boyun gibi güneş gören alanlarda oluşur. Mavi- siyah renkli yada ser kabartılar olarak belirti verirler. Akral lentijinöz melanom ise ayak altı, avuk içi ve tırnak yatağında yerleşim gösterir. Siyahımsı ve kahverengi lekelenme olarak başlar ve klinik belirti verir. Lentigo maling melanom ise yanak, burun, alın, kulak ve boyunda görülür. Siyah başta olmak üzere değişik renklerde 10 ila 15 cm’ye kdr büyüyebilen lezyonlardır. Histopatolojik ile tanıları koyulur ve kuşkulu lezyonların tümünün çıkarılması gerekir. Fazat bazı anatomik yerleşim yerlerinde lezyonun çıkarılması mümkün olmaz bu durumda biyopsi alımı gerçekleştirilir. İlaçla ve cerrahi tedavi ile bu türlerinde iyileştirilmesi mümkün olabilmektedir.

Deri Kanserleri Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Op. Dr. Tuba Hilal Güçlü’ ye Ulaşın!

Tanısını aldığınız ya da şüphelendiğiniz tüm deri kanserleri için dilerseniz bana hemen ulaşabilir, randevu alarak kısa sürede tanı alarak tedavinize başlayabilirsiniz. Deri kanserlerinde cerrahi seçenekler hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz Op. Dr. Tuba Hilal Güçlü olarak ben Ankara’da kendi kliniğimde sizlere hizmet vermekteyim.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi