Burun Estetiği

Burun Estetiği Ankara

Yüz bölgesine baktığımızda ilk gördüğümüz şey kuşkusuz burnumuz. Yapısal yâda fonksiyonel bağlamda bizi tatmin etmeyen burunlarımız, burun estetiği sayesinde bugün istediğimiz forma dönüştürülebiliyor. Teknolojin gelişmesiyle birlikte farklı tekniklerle yapılabilen burun estetiği, artık korkulu bir ameliyat değil. Ankara’da burun estetiği doktoru olarak görev yapan Op. Dr. Tuba Hilal Güçlü olarak ben, burun estetiğinde farklı yaklaşımlar sağlayarak burundaki yapısal ve fonksiyonel problemleri çözüme kavuşturmaktayım.

Burun Estetiği Nedir?

Buruna hem yapısal hem de fonksiyonel anlamda müdahale edilen ameliyatlara burun estetiği ameliyatları denir. Burun eti büyümesi, kemik eğriliği gibi birçok sorunun çözüme kavuşturulduğu burun estetiği, günümüzde en çok yaptırılan estetik operasyonları listesinde yer almaktadır. 2 temel teknik ve çeşitli yaklaşımlarla yapılabilene burun estetiği ameliyatları, hem kadın hem de erkekler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Rinoplasti ve septoplasti olarak iki tip operasyona sahip olan burun estetiği ile yüz estetiğini yeniden tasarlamak mümkün olurken diğer organların sağlıklı bir şekilde oksijene kavuşması mümkün olacaktır.

Burun Estetiği Nasıl Planlanır?

Burun estetiğinin planlanması mutlak suretle doktor ve hastanın iş birliği içerisinde mümkündür. Sağlıklı bir diyalog ile birlikte planlanan burun estetiği operasyonları sonrasında hiçbir problem yaşanmamaktadır. Burundaki problemleri bütün olarak görmek ve hem iç hem dış tarafın muayenesinin detaylı yapılması, burun estetiği öncesinde önemli bir adım olacaktır. Septum deviasyonu, konka hipertrofisi, kronik sinüzit, polip gibi diğer sorunların da BT çekimi ile netleştirilmesi ve hep birlikte “burun estetiği ameliyatı” esnasında tedavi edilmesi de yine çok önemlidir.

Burun estetiği planlanırken tüm sorunların ele alınması ve nasıl çözümleneceği ilk olarak ele alınır. Septum deviasyonu gibi burunda meydana gelen bir sorunun çözümlenmesi yine diğer sorunların yok edilmesiyle mümkün olacaktır. Bu nedenle, burun estetiği öncesinde burunda hem şekilsel hem de fonksiyonel bağlamda tüm problemleri ele almalı ve “travmaya” sebep olmadan nasıl çözümleneceği planlanmalıdır.

Burun estetiğinin planlanması aşamasında hastanın yüzünün analiz edilmesi de oldukça önemlidir. Dijital görüntüleme ile kolaylıkla yapılan analizler ile hasta, planlanan girişimleri görebilmektedir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Teknikleri Nelerdir?

Burun estetiği operasyonlarından birisi olan rinoplasti ameliyatında açık ve kapalı olmak üzere iki teknik vardır. Bu tekniklere ise yeni yaklaşımları eklemek ise tamamen cerrahın bilgisine ve deneyimine bağlıdır. Bu nedenle, ameliyatın nasıl yapılması gerektiğine doktor hasta ile birlikte karar verecektir. Zira; konka sorunları, orta bölge kıkırdak yağı eğrilikleri gibi birçok sorun, ameliyatın nasıl yapılması gerektiğinde önemli belirleyiciler olabilmektedir.

Ameliyatın lokal mi yoksa genel anesteziyle mi yapılacağı sorusu da yine hasta ve doktorun iş birliği içerisinde yanıtlanabilecek bir sorudur. Anesteziyle ilgili hastanın genel durumu değerlendirilir ve alternatif seçenekler de gözetilir.

Açık Teknik Burun Estetiği (Rinoplasti)

Geçmişten günümüze kadar yapılan çoğu burun estetiği operasyonları, açık teknik ile yapılmaktaydı. Burunda yarattığı travma ve zorlu bir ameliyat olması sebebiyle açık teknikle yapılan burun estetiklerine alternatif çözüm arandı ve bulundu. Ancak, burunda en kapsamlı düzeltmeyi sağlamak adına hala açık teknikle burun estetiği ameliyatını uygulamaktayız. Burun ucundaki sorunlar, eğri burunlar, daha önce geçirilen ancak fonksiyonel ve şekilsel problem yaşanılan hastalarda, hala ideal bir yöntem olarak kabul edilebilmektedir.

İki burun deliği arasında yer alan (columella) bölgeye 0,5 cm’lik bir kesi atılarak yapılan açık teknikle burun estetiği ameliyatı, burun içinden de yine kesi yapılması ile başlar. Burun derisinin kaldırılmasından sonra burun ucundaki ve diğer kısımlardaki eğrilikler, çeşitli yöntemlerle giderilir ve zayıf bölgelere kıkırdak eklenir. Burnu baştan yaratmak için ideal bir yöntem olan açık teknikli burun estetiği ameliyatı, dikişler atılarak sonlandırılır.

Kapalı Teknik Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun ucunda ciddi şekil bozukluğu olmayan ancak burun sırtında kemer yani dorsal hump sorunu olan kişilerde burun estetiği tekniği olarak kapalı teknik seçilebilmektedir. Kesilerin tamamının burun içinden yapıldığı kapalı teknik burun estetiği ameliyatları, çok daha kısa sürelerde tamamlanabilen ameliyatlardır.

Burun Ucu Estetiği (Tipplasti)

Burundaki kemik yapılarına dokunulmadan sadece burun ucunda yer alan şekil bozukluklarının düzeltilip yeniden tasarlandığı ameliyat, tipplasti tekniği ile yapılır. Basık burunun uzatılması, burun ucu küçültülmesi, burun ucu eğrilik ve asimetri sorunlarının giderilmesi amacıyla yapılan burun ucu estetiği ameliyatları ile burun ve burun ucu, tamamen birbiriyle orantı içinde olacaktır.

Çoğunlukla açık teknik ile yapılan burun ucu estetiği ameliyatında burnun üst kemik ve kıkırdakları hedef alınmadığı için iyileşme süresi, çok daha hızlı olmaktadır.

Burnu (Burun Ucunu) İp İle Asma Yöntemi

Son yıllarda sıklıkla uygulanmaya başlanan burnun iple asılması ile burun estetiği, ameliyat tekniği olarak kabul edilmemektedir. Burun ucunun kalıcı dikişler ile burun sırtına doğru asılması esasına dayanan ip ile burun estetiği yöntemi, estetik operasyon olarak kabul edilmektedir. Burundaki soruna “geçici” bir çözüm sağlayan bu teknik konusunda hastalar, doğru bilgilendirilmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Burun estetiği ameliyatları sonrasında dikkat etmeniz gerekenler; ameliyatın başarısına, sizin sağlık durumunuza, kronik hastalıklarınıza ve doktorun önerilerine göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle, burun estetiği ameliyatı sonrasında doktorunuzla işbirliğine devam etmeli ve bu süreç hakkında doktorunuzdan bilgilendirme talep etmelisiniz.

  • Burun estetiği operasyonu sonrasında genelde hastanın 2 gün içerisinde ayağa kalkması beklenebilir. Koşmak, yüzmek gibi aktiviteler için hastanın bir müddet daha beklemesi gerekmektedir. Tamponların alınması, yüzdeki şişlik ve morarmaların geçmesi ile hasta istiyorsa çalışmaya başlayabilir. Ancak, burun estetiği ameliyatı sonrasında genellikle ilk 1 hafta evde istirahat edilmesi önerilmektedir.
  • Burun estetiğinden sonraki günlerde 1-2 boyunca tampon kullanmanız gerekmektedir. Tamponlarla çok fazla oynamamalı ve hatta burnunuza hiç dokunmamalısınız. Buna ek olarak göz çevrenizdeki morarmalar ve şişkinlikler içinse soğuk su kompresi uygulayarak iyileşme süresini kısaltabilirsiniz. Ancak, sigara başta olmak üzere diğer kullandığınız zararlı maddeleri bu süre boyunca tüketmekten kaçınmanız gerekiyor. Zira, eğer ki bu maddeleri kullanmaya devam ederseniz “doku iyileşmeleri” sınırlı düzeyde kalacak ve iyileşmeniz oldukça gecikecektir.
  • Yaz mevsiminde burun estetiği olacaksanız, burun estetiği operasyonu sonrasında dışarı çıkarken mutlaka “güneş koruyucu” kullanmanız gerekmektedir.

Hayal Ettiğiniz Gibi Bir Buruna Sahip Olmak Hiçte Zor Değil!

Ankara’da burun estetiği ameliyatını yapan cerrahlar listesinde adından sıkça söz ettiren Op. Dr. Tuba Hilal Güçlü olarak hayal ettiğiniz burun yapısına kavuşmanız için sizi bekliyorum! Burun estetiği fiyatları ile de sizi memnun eden Op. Dr. Tuba Hilal Güçlü olarak rinoplasti ameliyatı sonrasında hiçbir sorun yaşamadan rahat bir şekilde yaşantınıza tekrar dönmeniz için elimden gelenin fazlasını yapmaklayım. Siz de Ankara burun estetiği fiyatlarını öğrenmek ve rinoplasti ücretleri hakkında bilgi almak için bizi hemen arayın!

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi