Botoks

Botoks Ankara

Pek çok insan hayatı boyunca güzel ve genç görünebilmek adına çok çeşitli bakım maskeleri, kremler ve bakım ürünleri kullanır. En sık rastlanan sorunların başında yaşın ilerlemesiyle oluşmaya başlayan kırışıklık ve çizgiler gelmektedir. Bu problemlerden uzak kalarak güzel yaşlanmak isteyen insanlar genellikle cilt bakımlarına özen göstermektedir. Son günlerde dış faktörlerin cilt üzerindeki olumsuz etkilerinin de anlaşılmasıyla beraber insanlar yaşlanmanın önüne geçebilmek için yüksek miktarlarda para harcamayı göze almaktadırlar. Fakat kırışıklıkların önlenmesi için kullanılmakta olan ve pek de olumlu sonuç vermeyen kremler yerine artık daha kalıcı çözüm yolları aranmaya başlanmıştır. Bu durum da botoksu en sık tercih edilen güzellik uygulamalarından biri haline getirmiştir. Botoksun uzun vadede çözüm yolu sunan bir uygulama olmasının yanında zamanla bozulup biçimsizleşen kasların sebebiyet verdiği yüzde meydana gelen kırışma ve sarkmaları engelleyici özelliği bu uygulamanın çok sık tercih edilmesinin başlıca sebepleridir.

Gitgide Yaygınlaşan En iyi Estetik Uygulamalarından Birisi Botoks Ankara

Gerek Türkiye’de gerekse tüm dünyada insanlarca en çok önemsenen unsurlardan biri genç ve güzel kalmaktır. Bir ömür boyu genç ve güzel kalmayı arzuladıkları için cilt bakımlarına büyük önem veren kadınlar geçici çözümlerdense kalıcı çözümler aramayı daha makul bulmaktadırlar çünkü yüz bölgesinde meydana gelen en ufak bir iz ya da leke bile pek çok kadının ruh hali üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Botoks, son yıllarda kadınlar tarafından anti-aging ve yüz maskelerinin aksine uzun vadeli çözüm sunduğu için daha çok tercih edilmektedir. Botoks uygulaması yaptırarak kırışıklık ve sarkmalardan kurtulan hastalar %80-90 oranında memnuniyetlerini belirtmektedir. Botoks uygulaması kırışık ve sarkmalardan kurtulmak isteyen hastaların yanı sıra bu problemlerle karşılaşmak istemeyen genç hastalar tarafından da önlem amaçlı olarak tercih edilmektedir. Uygulamalar doğru uygulandığı takdirde yaşlanma ve kırışıklık sorunları önlenebilmektedir.

Botoks Nedir?

Botoks kırışıklıklar ve derin çizgileri yok edebilmek için yapılan operasyonsuz işleme verilen addır. Hem kadınlar hem erkekler tarafından, deri altında yer alan kasların gevşemesi sonucu meydana gelen kırışıklık ve sarkıkların kalıcı çözümü bulunmaması sebebiyle botoks uygulaması sıklıkla tercih edilmektedir. Botoks uygulaması özellikle yüz bölgesinde, alın, kaş ortası ve kaz ayağı kısımlarına uygulanabilirken kaşların yukarı kaldırılması amacıyla da tercih edilebilmektedir. Kaş çevresine yapılan başarılı uygulamalar neticesinde asık ve yorgun bir görünüm silinebilmekte ve kaş 1-4 mm seviyelerine çekilebilmektedir.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Toksin maddenin kas içerisine enjekte edilmesi işlemine botoks uygulaması adı verilmektedir. 3-6 ay arasında etkisi süren botoks işleminin etkisi uygulamanın hemen ardından görülür.

Botoks Nasıl Etki Eder?

Kırışıklıkları giderme ve yüzü germek için botoks işlemi sıklıkla tercih edilmektedir. Genç ve güzel kalmak isteyen kadınların tercih ettiği bu işlem sonucunda yüksek oranda başarı elde edilmektedir ve bu başarı kaslardaki sinir uçlarının işlevinin bir süreliğine durdurulmasıyla elde edilmektedir. Kaslara enjekte edilen toksin maddesi uygulandığı bölgede kısa süreli kısmi bir felce sebep olarak 3-6 ay arasında sinir uçlarının görevlerini yapmasına engel olmaktadır. Yaklaşık 6 ay sonra ise bu sinirler tekrar aktifleşmektedir.

Botoks Hangi Bölgelere ve Kimlere Uygulanabilir?

Her ne kadar yoğunlukla kadınlar tarafından tercih edilse de botoks uygulaması erkekler tarafından da yaptırılmaktadır. Yaşın belirleyici bir kriter olmadığı bu uygulama için hastanın herhangi bir bulaşıcı hastalığı bulunmaması ve 18 yaşını doldurmuş olması yeterlidir. Vücutta aşağı düşen kısımların eski haline getirilmesi ve gerginleşmesi için yapılan bu işlem kırışıklık ve sarkma tedavisinde oldukça büyük önem taşımaktadır.

Botoks uygulamasının yapıldığı bölgeleri şöyle sıralamak mümkün:

 • Dudak üstü
 • Burun kökü
 • Kaş ortası
 • Alın bölgesi
 • Koltukaltı, el içi ayak tabanı terleme sorunu
 • Göz çevresi
 • Dekolte kısmı
 • Boyun

Botoks uygulaması yeni doğum yapmış ya da emzirmekte olan anneler ile alerjik hastalığı olan kişilere, kanser hastalarına ve küçüklere asla uygulanmamaktadır.

Botoks Uygulamasından Sonraki Süreç

Uygulamanın yapıldığı bölge işlemi takip eden ilk iki gün ovuşturulmamalı, sert müdahale ve darbelerden kaçınılmalıdır. Bunların yanında işlemden sonraki 2 gün baş aşağı eğerek iş yapılmamalı ve hasta kendini zorlamamalıdır. Uyurken ya da uzanırken yüz üstü yatmamaya özen gösterilmesi ve uygulamanın yapıldığı bölgenin sıcaktan uzak tutulması da işlem sonrası dikkat edilmesi gereken unsurlardandır.

Botoks Kırışıklık Tedavisi Dışında Hangi Sorunların Çözümünde Etkilidir?

Ameliyat gerektirmeksizin kırışıklık ve çizgi tedavisinde uygulanabilen bu işlem

 • Ayak ve çevresi
 • Alın bölgesi
 • Avuç içleri
 • Kol altı
 • Eklemlerin katlandığı bölgeler

Gibi bu bölgelerdeki aşırı terleme sorunlarının çözümünde de tercih edilebilmektedir.

Botoks Hangi Durumlarda Uygulanır?

Botoks uygulaması genç ve güzel görünmek isteyen insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir fakat bazı durumlarda uygulamada sakınca yokken bazı durumlarda bu uygulamanın yapılması mümkün değildir. Bu uygulama hamile kadınlara, emziren annelere, alerjik hastalığı bulunan kişilere ve 18 yaşından küçük kişilere kesinlikle uygulanmamaktadır. Genellikle bu uygulama 2 şekilde gerçekleştirilmelidir.

Piyasaya ilk olarak tıbbi bir ürün olarak sürülmüş olan botoks işlemi şaşılık ve göz kapaklarının kasılması gibi tıbbi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır. Bu rahatsızlıkların tedavisinde hala tercih edilmekte olan botoks uygulaması bunların yanı sıra migren ağrıları, yüz felci, aşırı terleme problemleri ve kasların kasılması gibi durumlarda hekimlerce tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir.

Kadınlar tarafından sıkça tercih edilen botoks uygulaması kozmetik olarak uygulanan estetik işlemlerden biridir. Botoksun bu kadar yaygın olarak bilinip tercih edilmesi de kozmetik alanda uygulanmaya başlanmasıyla meydana gelmiştir. 30 yaşını geçmiş her 3 kadından 1 inin düzenli olarak yaptırdığı botoks işlemi 18 yaşıdan itibaren meydana gelen kırışıklıkların oluşumunu azaltan bir uygulamadır.

Botoks Kalıcı Bir Çözüm Müdür?

Yaşlanma belirtilerini ortadan kaldıran botoks işlemi uzun süre genç ve güzel görünümün korunmasını sağlayarak yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmakta hatta ertelemektedir. Yaşlanmayı kalıcı olarak ertelemeyi mümkün kılan bir tedavi mümkün olmadığı için bu uygulama geliştirilmiş ve her 6 ayda bir yenilendiği takdirde ne denli iyi sonuçlar alınabildiği gösterilmiştir.

Botoks Acılı Bir İşlem Midir?

Uygulamanın yapıldığı bölgede enjektörün temas ettiği yerlerde hafif bir sızı uygulansa da bu sızı buz uygulaması ile hissedilmeyecek seviyeye kadar indirilebildiği için botoks uygulaması acısız bir işlemdir. Botoks yapılacak bölgeye lokal anestezi uyguladığımız için hasta hiçbir acı hissetmez ve işlem sonrasında da uyuşukluğun etkisi geçtiğinde dahi bir acı meydana gelmez.

Botoksun Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?

Her estetik işlemde olduğu gibi botoks uygulamasının da belirli bir süresi vardır. Her ne kadar kişiden kişiye farklılık gösterse de genellikle bu uygulama etkisini 3 ila 6 ay arasında gösterebilmektedir. Toksin maddenin işlevini yitirmesi sonucunda bölge eski haline döner ve asla bir bozulma ya da biçimsizlik söz konusu olmaz ve aynı bölgeye yeniden bu işlem uygulanabilir.

Botoksun Etkisi Geçince Ne Yapılmalıdır?

Botoks işlemi sonunda hasta görünümünden memnun kalmaktadır ancak bu görünümün sürdürülebilmesi için uygulama etkisini yitirdiği zaman tekrarlanmalıdır. Yapılan uygulamalar sonucunda ikinci işlemin ilk işleme kıyasla daha uzun süre kalıcılığını sürdürdüğü görülmüştür. Kaslara doğrudan etki eden bu işlem yapıldığı bölgede formda kalmaya alıştığından işlemin kalıcılığı ilk işleme göre daha uzun sürmektedir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi